Budky pro kachny

26. 3. 2011

16

Koncem zimy jsme začali uvažovat nad tím, zda letos opět společně vyrobíme nějaké ptačí budky, jako tomu bylo v minulých letech. Vloni jsme zhotovili několik polobudek pro rehky a konipase a v roce 2009 jsme vyráběli klasické budky pro sýkory. Ale co letos? Pro koho bychom mohli budky vyrobit? Ptačí druh, který jsme nakonec vybrali, by mnoho lidí v souvislosti s hnízdními budkami možná ani nenapadl. Jedná se o kachnu divokou.

Kdo z Vás již viděl hnízdo kachny, pravděpodobně ho nalezl ukryté někde na zemi ve vegetaci poblíž vody. Proto se asi ptáte, proč by se pro ně dělali budky. Kachna divoká i jiné druhy skutečně nejčastěji hnízdí na zemi, ale občas zahnízdí i ve výšce, například v dutině staré vrby. A překážkou pro ně nebývá ani to, že malá kachňata čerstvě vylíhlá z vajec, jako správní nekrmivý ptáci opouští hnízdo ještě téhož dne. Takže, zatím letu neschopná mláďata, musí dutinu opustit „odvážným“ skokem z mnohdy několika metrové výšky na zem či vodní hladinu. Toto chování je typické zejména pro hohola severního, což je kachna, která hnízdí výhradně v dutinách stromů (nebo budkách). Budky pro hohola mají trochu odlišnou podobu od budek pro ostatní kachny a připomínají spíše klasickou, ovšem značně zvětšenou, ptačí budku (hlubokou až 50 cm). Kdežto budky pro ostatní druhy kachen jsou spíše nízké boudičky umístěné na kůlech nad vodní hladinou. Kromě budek se v některých severských zemích používají i pletené koše z proutí, umísťované také nad vodní hladinu do zóny příbřežní vegetace. Budky pro kachny mají význam především v ochraně snůšky a sedící kachny před predátory a zvyšují tak pravděpodobnost úspěšného vyhnízdění oproti hnízdům postaveným na zemi v trávě.

My jsme tedy vyrobili zatím tři budky, abychom zjistili, jestli vůbec kachny budou mít o naše stavby zájem. Celá akce kolem kachních budek, od samotné výroby až po jejich umístění, nám připravila program hned na několik schůzek. Každou budku jsme umístili na jinou vodní plochu a teď nezbývá než čekat, jestli v některé z nich březňačka zahnízdí.


Víš proč se naší nejhojnější kachně říká "březňačka"?








napsal: Zdeněk




Článek 16
Seznam článků



Myslivecký kroužek


Dolní Dobrouč


Menu:
Co se děje v přírodě
Dnes je 5.4.2025,
to znamená, že:
  • Začíná tok tetřeva
  • Probíhá tok jeřábka
  • Hnízdí straka obecná
  • Probíhá tok tetřívka
  • Hnízdí sojka obecná
  • Naposled vložené...




    Můj strom
    Myslivecká mluva -...
    Myslivecká mluva

    Jak vyrobit vánoční...
    Setkání s mláďaty

    Soví pohled
    Trpělivý rybář

    Vzkaz pro členy:
    Schůzka bude v sobotu 4. 11.
    Archiv vzkazů
    Právě se nacházíte: Hlavní stránka >> Pro členy >> Zažili jsme >> Článek 16 Stránky jsou optimalizovány pro Mozila Firefox, v ostatních prohlížečích se nemusejí zobrazovat správně. created by: Zdeněk Plíva
    plivazdenek@gmail.com

    0.010782