Jak vyrobit vánoční ozdoby pro zvířátka.

vloženo: 20. 12. 2015

2

Pokud chcete zvířátkům v lese ozdobit vánoční stromeček, musíte pamatovat především na to, aby ozdoby zvířátkům chutnaly, ale hlavně, aby pro ně nebyly nebezpečné. Tím myslím například dlouhé kusy provázků a nití, na kterých jsou pamlsky navlečené.

Tento problém jsme také museli vyřešit, když jsme se rozhodli, že (kromě tradičního štědrodenního přikrmování) s dětmi z mysliveckého kroužku ozdobíme zvířátkům stromeček. Tak tady je malá inspirace, jak jsme chutné ozdoby vyráběli my.

Vlastní ozdobu musíte samozřejmě ke stromku nějak připevnit. Ale abychom co nejvíce eliminovali délku nitě nebo provázku a aby tyto materiály neprocházely jedlými částmi, různé plody jsme navlékali na suchá stébla trav, obilné klasy, lodyhy různých bylin, bodláků a šťovíků. Pokud venku neleží příliš velká vrstva sněhu, tak tohoto materiálu při procházce nasbíráte na neposečených mezích jistě dost (kromě obilných klasů, na ty musíte myslet již v létě). Dále se dají použít tenké větvičky třeba z břízy nebo modřínu. Jen musíte z větviček odstranit pupeny, aby se plody na větvičku dobře navlékaly. Pouze na konci větvičky pár pupenů necháte, aby z ní pamlsky nesklouzly.

Pamlsky můžeme zavěšovat na větvičky, na kterých již jedlé plody jsou. Na fotce jsou vidět větvičky ptačího zobu, pámelníku bílého (pozor: pro člověka je mírně jedovatý), jeřábu ptačího, šípkové růže a hlohu.

Z plodů a surovin na výrobu ozdob můžu zmínit jablka, mrkev, jeřabiny, plody šípku, hlohu a trnky, kukuřici a semena slunečnice. Dále to mohou být jádra lískových i vlašských ořechů. Jistě vás napadne i spousta dalších možností. Kukuřici můžeme zavěšovat jako celé šáchy. Pokud bychom však chtěli použít jednotlivá zrnka na výrobu ozdoby, musíme je na jeden den namočit do vody, aby změkla a šla propíchnout a navléknout na stéblo trávy. Slunečnici je zase nejjednodušší přidat do směsi na lojové koule pro sýkorky.

Větší kusy ovoce nebo mrkev můžete rozkrájet, použít vykrajovátka na cukroví a tak dále. Fantazii se meze nekladou. Zvířatům je to stejně jedno, ta to buď sežerou, nebo si toho ani nevšimnou. :-) Ale třeba to potěší nějakého kolemjdoucího človíčka.

No a takhle už vypadají ozdoby, které jsme s dětmi vyráběli. Na konec stébla / větvičky se uváže kousek nitě (jak je vidět na poslední fotce), za kterou se ozdoba přiváže ke stromku. Tu už snad žádný nenasyta nespolkne. Když ještě pro jistotu po uvázání odstřihnete přebytečné konce, niť bude tak krátká, že i kdyby jí něco sežralo i s ozdobou, neměla by nijak ublížit.

No nevypadají chutně? :-P
Po vánocích ještě přidám fotky našeho stromečku pro zvířátka. Tak šťastné a veselé lidem i zvěři.


napsal: Zdeněk
Článek 2
Seznam článkůMyslivecký kroužek


Dolní Dobrouč


Menu:
Co se děje v přírodě
Dnes je 17.4.2021,
to znamená, že:
 • Kvetou břízy
 • Nejmladší jeleni shazují paroží
 • Hnízdí bažant obecný
 • Středně staří srnci vytloukají paroží
 • Probíhá kaňkování tchořů
 • Naposled vložené...
  Můj strom
  Myslivecká mluva -...
  Myslivecká mluva

  Jak vyrobit vánoční...
  Setkání s mláďaty

  Šelmy
  Sršeň obecná -...

  Archiv vzkazů
  Právě se nacházíte: Hlavní stránka >> Pro kolemjdoucí >> Jak se chovat v přírodě >> Článek 2 Stránky jsou optimalizovány pro Mozila Firefox, v ostatních prohlížečích se nemusejí zobrazovat správně. created by: Zdeněk Plíva
  plivazdenek@gmail.com

  Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
  Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
  Objednat
  0.056923