16. a 23. března 2013
Vybrat vhodné místo! To byl další úkol po výrobě hnízdních budek pro poštolky. Jak jsem psal v předchozím článku, aby poštolky v budce zahnízdily, musí mít nejen správné rozměry, ale i správné umístění budky je důležité. Jak z hlediska prostředí, tak z hlediska výšky nad zemí. Jelikož poštolky rádi hnízdí na vysoko postavených místech, musí být i budka umístěna poměrně vysoko. Nejlépe 8 - 10 m nad zemí. Co se týče prostředí, poštolky rády obývají otevřenou krajinu. Proto bychom jich asi moc nepřilákali, kdybychom jim budku umístili sice do správné výšky, ale uvnitř hlubokého lesa. Poštolka prostě neustále potřebuje mít rozhled do krajiny na okolní louky a pole, takže je lépe jí budku umístit na vysoký solitérní strom, na okraj menšího remízku, nebo do stromořadí či aleje podél cest.
My jsme si pro jednu budku vybrali stromořadí topolů černých vlašských (to jsou ty známé odrůdy topolů se štíhlou sloupovitou korunou) a na jeden z vysokých topolů jsme budku pověsili. Druhou budku jsme pověsili následující týden na břízu rostoucí u cesty na kopci vedle televizního vysílače. S výškou umístění budek jsme se museli podřídit možnostem a budky jsme tedy pověsili tak vysoko, jak nám umožnil 7 metrový žebřík.
Jako výstelku jsme na dno budek nasypali vrstvu dřevěných hoblin. Nejen že si žádný sokolovitý dravec (mezi které poštolka patří) hnízdo nedovede postavit, ale ani si na místo, které si vybral ke hnízdění, nenosí žádný hnízdní materiál. Využívá tedy pouze starý materiál, který se například v bývalém vraním hnízdě nebo ve skalním výklenku nachází. Postupem času se v hnízdě hromadí pouze zbytky potravy.
Tak teď nezbývá než doufat, že poštolky naše budky brzo objeví a budou se jim líbit.
Kteří dravci si staví hnízda? Sokolovití, nebo krahujcovití dravci?
napsal: Zdeněk