Chovatelská přehlídka trofejí 2012

5. 5. 2012

20

Na první květnovou sobotu jsme měli program na kroužek jasný, neboť toho dne začínala týdenní chovatelská přehlídka trofejí v Lanškrouně. Na první den přehlídky bylo připraveno slavnostní zahájení s bohatým doprovodným programem, proto byl dobrý důvod právě tento den přehlídku s kroužkem navštívit.

Na 14. hodinu byla podle programu připravena živá ukázka dravců a sov, včetně odborné přednášky. Proto jsme si dali sraz před školou v jednu hodinu odpoledne, abychom dravce stihli. Po příjezdu do Lanškrouna jsme zamířili do Kulturního centra v areálu zámku, kde se přehlídka konala.  Na venkovním prostranství před Kulturním centrem byly rozestavěny prodejní stánky s různým zbožím. Kluci nejvíce ocenili stánky se sladkostmi, zejména s cukrovou vatou a hned po příjezdu se tak dobrovolně zbavovali části kapesného, které jim rodiče na cestu dali. Ve stáncích se také prezentovali různé firmy zaměřené na myslivost, zbraně, preparátorství, prodej kynologických potřeb, oděvů do přírody a mysliveckých obrazů. Na venkovním pódiu probíhaly ukázky troubení loveckých signálů, znělek a povelů na lesní rohy a pro děti tu byly připraveny různé znalostní soutěže, nebo třeba střelba z luku. Poté, co jsme se dozvěděli, že plánovaná ukázka dravců a sov bude posunuta, jsme zamířili na vlastní přehlídku trofejí.

Chovatelská přehlídka trofejí slouží k zhodnocení veškeré trofejové zvěře ulovené v minulém roce na daném území (v tomto případě v honitbách Podorlicka). Komise nejprve hodnotí správnost odlovu na základě odhadnutého věku zvěře a síly trofeje a u nejsilnějších „medailových“ trofejí stanoví bodové ohodnocení trofeje dle kritérií CIC (mezinárodní lovecká rada založená roku 1930 v Paříži). Uzavřením tohoto hodnotitelského procesu je právě chovatelská přehlídka, kde jsou všechny trofeje vystaveny pro mysliveckou i nemysliveckou veřejnost, aby se mohla s výsledky hodnocení seznámit. Na přehlídce bylo pochopitelně nejvíce trofejí srnců, ale nechyběly ani silné trofeje jelenů a muflonů a zbraně z kňourů.

Po prohlídce trofejí zvěře jsme se opět přesunuli ven, kde se již chystala přednáška s ukázkou dravců a sov. Sokolník každou sovu (6 druhů) a jednoho dravce (jestřába lesního) přinesl na rukavici k divákům, aby si je mohli z blízka prohlédnout a vyfotit. O každém druhu pověděl informace o jeho životě, potravě, způsobu lovu a další zajímavosti. Výru velkému byl dopřán i krátký let před zraky diváků. Jediným, kterým se přehlídka sov nelíbila, bylo několik kvíčal, které nalétávali do blízkosti sov a vydávali svůj typický varovný hlas. Tito drozdovití ptáci se sice často stanou obětí dravce či sovy, ale jen tehdy, když je dovede svým útokem překvapit. Pokud je predátor včas prozrazen, většinou se o lov ani nepokouší a drozdi (stejně jako třeba krkavcovití ptáci) na něj ještě drze dorážejí a snaží se ho ze svého okolí vyhnat. Kvíčaly jsou známé i tím, že své hnízdní kolonie před dravci dovedou bránit tak, že za letu nepřítele bombardují svým trusem (výpraší). Jeden z takovýchto přesných zásahů byl příčinou umazaného peří na hřbetě sovice sněžní, která zde byla také předváděna.

Po skončení přehlídky jsme se ještě jednou rozhlédli po stáncích a kluci si zahráli některé hry, které tu byly připraveny. Někteří se ještě posilnili párkem v rohlíku a pak jsme se vydali na zpáteční cestu domů.napsal: Zdeněk
Článek 20
Seznam článkůMyslivecký kroužek


Dolní Dobrouč


Menu:
Co se děje v přírodě
Dnes je 21.10.2018,
to znamená, že:
 • Starší srnci shazují paroží
 • Probíhá daňčí říje
 • Naposled vložené...
  Můj strom
  Myslivecká mluva -...
  Myslivecká mluva

  Jak vyrobit vánoční...
  Setkání s mláďaty

  Šelmy
  Sršeň obecná -...

  Vzkaz pro členy:
  Tento týden kroužek odpadá.
  Archiv vzkazů
  Právě se nacházíte: Hlavní stránka >> Pro členy >> Zažili jsme >> Článek 20 Stránky jsou optimalizovány pro Mozila Firefox, v ostatních prohlížečích se nemusejí zobrazovat správně. created by: Zdeněk Plíva
  plivazdenek@gmail.com

  „Čas si vymysleli lidé, aby věděli, od kdy do kdy a co za to.“ Jan Werich
  0.019546