Poznámka k příspěvku:
Při čištění ptačích budek od prázdných sršních hnízd (viz článek Sršní osud), dostali kluci za úkol zapátrat o tom, jak sršni přezimují. Následující článek z literatury zpracoval Vojta, a tím nám objasnil, jak to se sršni v zimě chodí.


Sršeň obecná - přezimování

Vloženo: 16. 5. 2010
1

Nové královny vylétávají z hnízda a zahajují tak zvaný „svatební let“, kdy se páří se samci a potom hledají vhodné místo k přezimování.
Koncem října dochází k zániku sršní kolonie, protože sršni nedokážou připravit zásoby, jako včely. Přežívají pouze oplozené samice, které se ukrývají a přezimují (někdy ve starém hnízdě) aby na jaře založili nové kolonie.
Po přezimování královna staví první plástev hnízda, to je přilepeno pevnou stopkou k podkladu. Kolem pláství s šestibokými buňkami postupně staví několikavrstvý ochranný obal. Do malých buněk, jejichž otvory směřují dolů, klade královna vajíčka a sama se stará o první larvy. Sršní larvy jsou v buňkách poměrně aktivní a škrábáním o papírovinu se domáhají krmení. Vylíhlé dělnice postupně přebírají starost o potomstvo a rozšiřují hnízdo. Hnízda mají pak různé množství pater. Sršní hnízda v budkách mají 2 – 4 patra, ve větších prostorech až 7 pater.


vypracoval: Vojta




Příspěvek 1
Seznam příspěvků



Myslivecký kroužek


Dolní Dobrouč


Menu:
Co se děje v přírodě
Dnes je 19.3.2024,
to znamená, že:
  • Hnízdí husa velká
  • Hnízdí kachna divoká
  • Páření ondater
  • Naposled vložené...




    Můj strom
    Myslivecká mluva -...
    Myslivecká mluva

    Jak vyrobit vánoční...
    Setkání s mláďaty

    Šelmy
    Sršeň obecná -...

    Vzkaz pro členy:
    Schůzka bude v sobotu 4. 11.
    Archiv vzkazů
    Právě se nacházíte: Hlavní stránka >> Pro členy >> Příspěvky členů >> Článek 1 Stránky jsou optimalizovány pro Mozila Firefox, v ostatních prohlížečích se nemusejí zobrazovat správně. created by: Zdeněk Plíva
    plivazdenek@gmail.com

    0.03709