Poznámka k příspěvku:
Při čištění ptačích budek od prázdných sršních hnízd (viz článek Sršní osud), dostali kluci za úkol zapátrat o tom, jak sršni přezimují. Následující článek z literatury zpracoval Vojta, a tím nám objasnil, jak to se sršni v zimě chodí.


Sršeň obecná - přezimování

Vloženo: 16. 5. 2010
1

Nové královny vylétávají z hnízda a zahajují tak zvaný „svatební let“, kdy se páří se samci a potom hledají vhodné místo k přezimování.
Koncem října dochází k zániku sršní kolonie, protože sršni nedokážou připravit zásoby, jako včely. Přežívají pouze oplozené samice, které se ukrývají a přezimují (někdy ve starém hnízdě) aby na jaře založili nové kolonie.
Po přezimování královna staví první plástev hnízda, to je přilepeno pevnou stopkou k podkladu. Kolem pláství s šestibokými buňkami postupně staví několikavrstvý ochranný obal. Do malých buněk, jejichž otvory směřují dolů, klade královna vajíčka a sama se stará o první larvy. Sršní larvy jsou v buňkách poměrně aktivní a škrábáním o papírovinu se domáhají krmení. Vylíhlé dělnice postupně přebírají starost o potomstvo a rozšiřují hnízdo. Hnízda mají pak různé množství pater. Sršní hnízda v budkách mají 2 – 4 patra, ve větších prostorech až 7 pater.


vypracoval: Vojta
Příspěvek 1
Seznam příspěvkůMyslivecký kroužek


Dolní Dobrouč


Menu:
Co se děje v přírodě
Dnes je 21.10.2019,
to znamená, že:
 • Starší srnci shazují paroží
 • Probíhá daňčí říje
 • Naposled vložené...
  Můj strom
  Myslivecká mluva -...
  Myslivecká mluva

  Jak vyrobit vánoční...
  Setkání s mláďaty

  Šelmy
  Sršeň obecná -...

  Vzkaz pro členy:
  Příští schůzka bude 2. 11.
  Archiv vzkazů
  Právě se nacházíte: Hlavní stránka >> Pro členy >> Příspěvky členů >> Článek 1 Stránky jsou optimalizovány pro Mozila Firefox, v ostatních prohlížečích se nemusejí zobrazovat správně. created by: Zdeněk Plíva
  plivazdenek@gmail.com

  0.020587