Věšení polobudek

19. 3. a 2. 4. 2010

13

Hned následující schůzku po dokončení a natření budek, jsme měli v úmyslu je pověsit na patřičná místa. Řekl bych, že výběr místa pro tento typ budky je náročnější úkol než u klasické budky pro sýkory. Jednak z toho důvodu, že ptačí druhy, které by mohly budku osídlit, jsou více vázáni na určitý biotop (prostředí), do kterého musíme i budku umístit a zadruhé pro její nízkou bezpečnost. Jelikož je polobudka dosti otevřená, poskytuje daleko větší příležitost pro vyloupení kočkou, či kunou, oproti klasické budce. To je další důvod, proč bychom si měli pečlivě rozmyslet umístění budky, tak aby k ní neměla kočka přístup. Polobudky nebývají tak často využívány k hnízdění z uvedených důvodů, ale také proto, že určené ptačí druhy na nich nejsou tak závislé, jako například sýkory, které hnízdí pouze v uzavřené budce či dutině, kterých je v přírodě nedostatek. Ale rehek, či konipas má daleko širší škálu přirozených možností kde zahnízdit, takže pokud mu budka na námi vybraném místě nebude z jakéhokoliv důvodu vyhovovat, najde si lepší prostor pro vyvedení mláďat.

Jak jsem již psal v předchozím článku, budky byly vyráběny pro rehka zahradního, případně pro konipasa bílého. To znamená, že budky určené pro rehka bychom měli pověsit na vybrané budovy, či jiné stavby těsně pod přesah střechy, aby byly chráněny před deštěm a predátory. A zbylé bychom umístili v blízkosti vody, kde je pravděpodobnost, že by v nich mohl zahnízdit konipas.

Jelikož při výběru objektů, na které bychom mohli budku pověsit, jsme byli omezeni na souhlas vlastníka stavby, jsme první budku pověsili na nejméně konfliktní místo z hlediska povolení, a to na naší klubovnu. Další povolení pro zavěšení budky jsme získali na budově patřící pile Optima, či od tenisového klubu Dolní Dobrouč na jejich chatce, která stojí v sousedství školní zahrady. Pouze jednu budku jsme nakonec umístili v blízkosti potoka, a to tak, že jsme jí přišroubovali na zídku mostu, tak aby pod ním byla schována jako pod střechou.

I když obsazení nových budek nebude asi tak vysoce úspěšné, jako tomu bylo u budek pro sýkory, které už jednu sezónu odsloužily, bylo by pro nás odměňující, kdyby alespoň v jedné z nich rehkové či konipasové zahnízdili.


Jaké znáš druhy konipasů?


napsal: Zdeněk




Článek 13
Seznam článků



Myslivecký kroužek


Dolní Dobrouč


Menu:
Co se děje v přírodě
Dnes je 23.4.2024,
to znamená, že:
  • Hnízdí jestřáb a káně lesní
  • Hnízdí kopřivka obecná
  • Kvetou javory a habry
  • Kvetou prvosenky
  • Daňci shazují paroží
  • Naposled vložené...




    Můj strom
    Myslivecká mluva -...
    Myslivecká mluva

    Jak vyrobit vánoční...
    Setkání s mláďaty

    Soví pohled
    Trpělivý rybář

    Vzkaz pro členy:
    Schůzka bude v sobotu 4. 11.
    Archiv vzkazů
    Právě se nacházíte: Hlavní stránka >> Pro členy >> Zažili jsme >> Článek 13 Stránky jsou optimalizovány pro Mozila Firefox, v ostatních prohlížečích se nemusejí zobrazovat správně. created by: Zdeněk Plíva
    plivazdenek@gmail.com

    0.054109